wtorek, 2 kwietnia 2013

e-deklaracje: drukowanie PDF (PIT i UPO)

Rozliczając się przez internet w tym roku, natknąłem się dokładnie na ten sam problem co rok temu. Mianowicie nie mogłem wydrukować rozliczenia ani potwierdzenia do pliku PDF, wykorzystując wirtualną drukarkę (PrimoPDF, PDFCreator itp).

Chciałem zapisać dokument jako plik (mając go w formie elektronicznej łatwiej go odtworzyć na wypadek kontroli). W prawym dolnym rogu formularza znajduje się przycisk "Drukuj". Po naciśnięciu go, wybiera się wirtualną drukarkę, czyli nie faktyczne urządzenie zużywające papier z tuszem, a program zainstalowany na komputerze, który zrzuca dokument do pliku w formacie PDF. Niestety, wszystkie programy jakich próbowałem, zwracały błędy - PrimoPDF rzucał alert:

PDF creation failed: -21
zaś PDFCreator drukował PDF, ale z następującą treścią:
ERROR: undefined
OFFENDING COMMAND: eexec
STACK:
/quit
-dictionary-
-mark

Rozwiązanie

... okazało się nadzwyczaj banalne (uzyskane dzięki pomocy technicznej). Otóż będąc w programie Adobe AIR (czyli tym, w którym wypełniamy formularze), wystarczy nacisnąć kombinację klawiszy lewy shift + lewy ctrl + S, aby zapisać dokument jako plik PDF bez pośrednictwa wirtualnej drukarki. Plik ten, którego wydawcą jest Ministerstwo Finansów, stanowi przed Urzędem Skarbowym potwierdzenie rozliczenia (zarówno w wersji elektronicznej, jak i drukowanej). W interfejsie swojego programu nie widziałem i nadal nie widzę menu "plik" z opcją "zapisz" (być może nie istnieje - albo przynajmniej jest bardzo dobrze ukryta) - co nie znaczy, że jej tam nie ma :)

6 komentarzy:

 1. Dziękuję za pomoc. Miałem to samo ale udało się :)

  OdpowiedzUsuń
 2. haha, miałem nadzieję, że nie piszę tego na darmo. Cieszę się, że mogłem pomóc :)

  OdpowiedzUsuń
 3. I ja też dziękuję , żaden inny sposób nie pomagał a ten załatwił problem

  OdpowiedzUsuń
 4. Długo tego szukałem... :-) Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 5. Stokrotne dzięki za pomoc. Bardzo tego potrzebowałem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na początku mi się nie udawało, ale okazało się, że działa ! Musiałam dłużej potrzymać klawisze. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń